„Câte grame de proteină trebuie să mănânc?” e una dintre cele mai frecvente întrebări pe care le primesc, și vine aproape întotdeauna după ce omul a trecut printr-un calculator online care i-a scuipat trei numere fără nicio explicație. Numerele alea nu-i spun nimic: nu știe de unde vin, cât de exacte sunt și ce să facă cu ele în bucătărie.

Aici le desfac pe rând — formula după care se estimează necesarul caloric, ordinea corectă în care împarți caloriile pe macronutrienți și traducerea în farfurie. Un singur exemplu merge cu tine până la capăt: o femeie de 32 de ani, 68 kg, 165 cm, care se antrenează de trei-patru ori pe săptămână. Cu aritmetica la vedere, ca să poți reface fiecare pas cu cifrele tale.

Macronutrienții sunt trei numere, nu o dietă

Macronutrienții sunt cele trei categorii din care corpul își scoate energia: proteine, carbohidrați și grăsimi. Un plan de macro-uri nu e o dietă și nu-ți spune ce alimente ai voie. E o distribuție: din caloriile zilei, atâtea vin din proteină, atâtea din grăsimi, restul din carbohidrați.

Ca să treci de la calorii la grame și înapoi, ai nevoie de trei conversii. Sunt singura aritmetică din tot articolul, iar fără ele calculul rămâne o cutie neagră: 1 g de proteină = 4 kcal, 1 g de carbohidrați = 4 kcal, 1 g de grăsimi = 9 kcal.

Grăsimea are peste dublul densității energetice a celorlalte două. De aici i se trage și reputația proastă: nu îngrașă printr-un mecanism special, doar încarcă mai multe calorii în același volum de mâncare.

Fibrele nu sunt al patrulea macronutrient de calculat. Sunt tot carbohidrați, doar că nu-i digeri, și îi urmărești separat, ca aport zilnic — despre ele am scris pe larg în articolul despre fibrele solubile și insolubile.

Pasul 1: câte calorii îți cere corpul (formula Mifflin-St Jeor)

Primul număr de aflat e metabolismul bazal: caloriile pe care le arzi într-o zi în care nu faci absolut nimic, doar respiri, îți bate inima și îți funcționează creierul. Cea mai folosită formulă pentru el se numește Mifflin-St Jeor și cere patru date pe care le știi deja.

Femei: 10 × greutatea în kg + 6,25 × înălțimea în cm − 5 × vârsta în ani − 161. Bărbați: 10 × greutatea în kg + 6,25 × înălțimea în cm − 5 × vârsta în ani + 5. Singura diferență e ultimul termen.

Metabolismul bazal singur nu-ți folosește, fiindcă tu nu stai întins toată ziua. Îl înmulțești cu un factor de activitate, care acoperă tot ce faci în afara respiratului:

  • 1,2 — sedentar: birou, aproape fără mișcare structurată
  • 1,375 — activitate ușoară: 1–3 antrenamente pe săptămână
  • 1,55 — activitate moderată: 3–5 antrenamente pe săptămână
  • 1,725 — activitate intensă: 6–7 antrenamente pe săptămână
  • 1,9 — foarte intens: antrenamente zilnice plus muncă fizică

Alege factorul cu zgârcenie. Cea mai frecventă eroare e supraestimarea: trei antrenamente pe săptămână și opt ore pe scaun nu înseamnă „activitate intensă”. Când eziți, ia valoarea mai mică.

Mai există Harris-Benedict, formula clasică, și Katch-McArdle, care pornește de la masa slabă și îți cere procentul de grăsime corporală — dau rezultate apropiate și niciuna nu e mai „adevărată” decât alta.

Toate sunt estimări construite pe medii de populație, cu o marjă rezonabilă de aproximativ ±10%. Numărul care îți iese e o ipoteză de lucru, nu un verdict — îl corectezi după ce vezi ce face corpul cu el.

Pasul 2: mută cifra spre obiectivul tău

Numărul de mai sus e necesarul de menținere: cât mănânci ca să rămâi unde ești. De la el pornești în direcția pe care o vrei.

Pentru slăbire, un deficit rezonabil e de 10–20% sub menținere. Nu mai mult. Un deficit agresiv nu accelerează nimic pe termen lung: îți taie energia la antrenament, îți mănâncă din masa musculară și se termină, de regulă, în abandon. Pentru creștere musculară mergi invers, cu un surplus mic peste menținere.

Indiferent ce iese din calcul, există un prag sub care nu cobori: aproximativ 1200 kcal pe zi la femei și 1500 kcal la bărbați. Sub ele devine greu să acoperi necesarul de vitamine și minerale din mâncare obișnuită. Dacă formula te duce acolo, semnul e că trebuie să crești consumul prin mișcare, nu să tai și mai mult din farfurie.

Dacă ai diabet, o afecțiune tiroidiană sau digestivă, dacă ești însărcinată, alăptezi sau ai un istoric de tulburări de alimentație, ținta calorică nu se stabilește după o formulă de pe internet, ci împreună cu medicul sau cu un dietetician.

Obiectivul schimbă și împărțeala de mai jos. La creșterea masei musculare ai loc de mai mulți carbohidrați, fiindcă bugetul e mai mare; la recompoziție corporală, unde greutatea stă pe loc dar compoziția se schimbă, proteina e partea la care nu faci rabat.

Pasul 3: proteina se calculează pe kilogram, nu pe procente

Aici se desparte calculul serios de cel copiat. Aproape toate articolele despre macronutrienți îți dau o schemă de procente — 40/30/30, 55/15/30 — și te pun să tai felii din total. E invers față de cum se face în nutriția sportivă.

Ordinea corectă e: fixezi proteina prima, pe kilogram de corp, apoi dai grăsimilor un prag minim, iar carbohidrații primesc ce rămâne. Procentele nu sunt punctul de plecare, ci rezultatul care iese la final.

Motivul e că procentele fixe produc absurdități la calorii mici. 15% proteină dintr-o zi de 1600 kcal înseamnă 240 kcal, adică 60 g. Femeia de 68 kg din exemplul nostru, care ridică greutăți, are nevoie de dublu. Același procent aplicat la 3000 kcal i-ar da aproximativ 113 g — deci procentul nu descrie nevoia, ci doar mărimea porției de tort.

Reperul folosit curent în nutriția sportivă pentru cine se antrenează cu greutăți e de 1,6–2,2 g pe kilogram de masă corporală — un ordin de mărime general acceptat, nu o cifră bătută în cuie. Cei circa 0,8 g/kg din recomandările generale pentru adulți sunt minimul pentru cineva sedentar, nu o țintă pentru cineva care încarcă bara.

Proteina merge prima și pentru un motiv care se simte, nu doar se socotește. În capitolul despre combinarea carbohidraților, proteinelor și fibrelor din cartea mea, Cooking with Tifa, explic că fibrele, în special cele solubile, încetinesc digestia și ajută la menținerea unui nivel stabil de zahăr în sânge, iar proteinele contribuie la sațietate. Împreună te țin sătul mai mult timp. Un plan cu proteină suficientă e, pur și simplu, un plan pe care îl poți ține.

Pasul 4: grăsimile își iau pragul, carbohidrații primesc restul

Grăsimile nu sunt o variabilă pe care să o tai la zero. Sunt necesare pentru absorbția vitaminelor liposolubile și pentru producția hormonală, iar dietele foarte sărace în grăsimi se simt în dispoziție și în somn înainte să se vadă pe cântar.

Pragul practic e de 0,8–1 g pe kilogram de masă corporală sau, dacă preferi procentele, între 20% și 35% din caloriile zilei.

Carbohidrații vin ultimii și nu-i calculezi deloc — îi deduci. Scazi din bugetul caloric caloriile din proteină și pe cele din grăsimi, iar ce rămâne împarți la 4. Atât. Discuția despre cum îi distribui între zilele de antrenament și cele libere vine după ce ai numărul, nu în locul lui.

Exemplu calculat cap-coadă: 68 kg, 165 cm, 32 de ani

Femeie, 32 de ani, 68 kg, 165 cm, antrenamente de forță de trei-patru ori pe săptămână, obiectiv de slăbire lentă. Calculul complet, pas cu pas:

  1. Metabolismul bazal, cu Mifflin-St Jeor: 10 × 68 + 6,25 × 165 − 5 × 32 − 161 = 680 + 1031 − 160 − 161 ≈ 1390 kcal.
  2. Necesarul zilnic de menținere: 1390 × 1,55 (activitate moderată) ≈ 2155 kcal.
  3. Ținta calorică: deficit moderat de 15%, deci 2155 − 15% ≈ 1830 kcal — confortabil peste pragul de 1200.
  4. Proteina, prima: 1,8 g/kg × 68 kg = 122 g, adică 122 × 4 = 488 kcal.
  5. Grăsimile, pragul lor: 0,9 g/kg × 68 kg = 61 g, adică 61 × 9 = 549 kcal.
  6. Carbohidrații, restul: 1830 − 488 − 549 = 793 kcal, împărțit la 4 = 198 g.

Verificarea se face invers, adunând la loc: 122 × 4 + 61 × 9 + 198 × 4 = 488 + 549 + 792 = 1829 kcal. Diferența de o calorie vine din rotunjiri și n-are importanță practică.

Abia acum au sens procentele: 488 kcal din 1830 înseamnă 27% proteină, 549 înseamnă 30% grăsimi, 792 înseamnă 43% carbohidrați. N-am pornit de la ele, au ieșit singure la final — și ar arăta altfel la un om de 90 kg.

Ține minte și marja formulei: ±10% dintr-un necesar de 2155 kcal înseamnă vreo 215 kcal în plus sau în minus. Cei 1830 sunt un punct de plecare rezonabil, nu o prescripție.

De la grame pe hârtie la ce pui efectiv în farfurie

Ai 122 g de proteină, 61 g de grăsimi și 198 g de carbohidrați. Urmează întrebarea la care se împotmolesc mai toți: și acum ce fac, concret?

Primul instrument e vizual și nu cere cântar. În Cooking with Tifa îl numesc principiul farfuriei echilibrate: 1/2 din farfurie legume și fructe, 1/4 proteină și 1/4 carbohidrați complecși. E verificarea rapidă pe care o faci oriunde nu scoate nimeni cântarul de bucătărie.

Al doilea instrument sunt cifrele. Ca să știi cât înseamnă 122 g de proteină în alimente reale, îți trebuie ordinele de mărime. Iată-le, tot din carte, la 100 g de produs:

  • Piept de pui fără piele — aproximativ 31 g
  • Ton — aproximativ 30 g
  • Cotlet de porc fără grăsime — aproximativ 27 g
  • Creveți — aproximativ 24 g
  • Migdale — aproximativ 21 g
  • Somon — aproximativ 20 g
  • Năut, uscat — aproximativ 19 g
  • Tempeh — aproximativ 19 g
  • Ouă întregi — aproximativ 13 g (2 ouă medii)
  • Ovăz, uscat — aproximativ 13 g
  • Brânză cottage — aproximativ 11 g
  • Iaurt grecesc — aproximativ 10 g
  • Linte fiartă — aproximativ 9 g
  • Tofu — aproximativ 8 g
  • Quinoa gătită — aproximativ 4 g

Cu lista asta în față, ținta încetează să pară abstractă. 150 g de piept de pui îți aduc în jur de 46 g, 200 g de iaurt grecesc încă 20 g, două ouă medii alte 13 g — ai adunat deja 79 g din 122, răspândite pe parcursul zilei, fără pudre.

Uită-te și la distanța dintre surse: la aceeași cantitate, quinoa gătită dă 4 g, iar pieptul de pui 31 g. De aceea „am mâncat linte, deci am bifat proteina” nu prea ține.

Cât înseamnă asta la nivelul unei singure mese e o discuție separată: am numărat caloriile tuturor celor 34 de rețete din Cooking with Tifa și am scris ce a ieșit în articolul despre câte calorii are o masă echilibrată — mediana e mai mică decât se așteaptă aproape toată lumea.

Cum îți dai seama că cifra e bună

Nu din formulă, ci din feedback. Ține cifrele obținute două-trei săptămâni și urmărește patru lucruri: cântarul (media pe săptămână, nu valoarea de luni dimineața), oglinda, energia de peste zi și forța în sală. Dacă greutatea nu se mișcă deloc și energia e bună, scazi puțin din carbohidrați. Dacă ești mereu obosit și forța scade, ai tăiat prea mult.

Calculul e punctul de plecare, corectura e meseria. Ce alimente alegi în spatele cifrelor contează la fel de mult — principiile le-am adunat în articolul despre ce mănânci când vrei să slăbești. Dacă vrei să vezi cifrele astea puse cap la cap pe șapte zile, cu preparate reale și cu totalul fiecărei zile la vedere, am construit un meniu de o săptămână exact așa. Iar dacă preferi să nu faci singur reglajele, exact asta facem împreună în programele mele.

Întrebări frecvente despre calculul macronutrienților

Trebuie să cântăresc tot ce mănânc?

Nu pentru totdeauna. Două-trei săptămâni de cântărit te învață cum arată o porție de 150 g de pui sau 60 g de ovăz, iar după aceea ochiul face treaba. Cântarul e un instrument de calibrare, nu un mod de viață; metoda farfuriei acoperă restul.

Ce fac dacă nu ajung la proteina calculată?

Nu adaugi mese noi, ci schimbi sursele din cele existente: iaurt grecesc în locul unuia obișnuit, o porție mai mare de carne sau pește, leguminoase adăugate la o salată. Dacă tot rămâi la distanță, coboară ținta spre 1,6 g/kg în loc să te chinui zilnic cu 2,2.

Cât de des refac calculul?

Când se schimbă datele care intră în formulă: o variație de câteva kilograme, o modificare reală a numărului de antrenamente sau schimbarea obiectivului. În rest ajustezi din mers, cu porții, nu refăcând socoteala săptămânal.

Contează doar cifrele, sau și ce alimente aleg?

Amândouă, dar nu în același fel. Cifrele decid ce se întâmplă cu greutatea și cu masa musculară; alimentele decid cât de sătul ești, câtă energie ai și ce vitamine, minerale și fibre primești pe drum. Poți nimeri macro-urile perfect mâncând prost — doar că nu rezistă nimeni așa prea mult.